Tymianek Oleum thymus vulgaris
Olejek otrzymywany w drodze destylacji z parą wodną kwitnącego tymianku. Charakteryzuje się intensywnym pikantnym zapachem. Znalazł zastosowanie w kosmetykach oczyszczających i dezodoryzujących. W oparciu o liczne badania uważa się że olejek posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Działa stymulująco i poprawia koncentrację.
Olejek tymiankowy otrzymywany jest przez destylacjÄ™ z parÄ… wodnÄ… kwitnÄ…cego tymianku pospolitego Thymus vulgaris uprawianego w Indii. Charakteryzuje go intensywny, pikantny zapach o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach energetyzujÄ…cych i tonizujÄ…cych. GÅ‚ównymi skÅ‚adnikami olejku tymiankowego sÄ… tymol i karwakrol – silne antyseptyki. Olejek tymiankowy, dziÄ™ki zawartoÅ›ci tymolu, posiada wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Olejek eteryczny z tymianku bywa zalecany w leczeniu górnych infekcji dróg oddechowych, ponieważ dziaÅ‚a on przeciwkaszlowo i wspomaga wykrztuszanie. Olejek tymiankowy nasila wydzielanie Å›luzu i pobudza ruchy rzÄ™sek wyÅ›cieÅ‚ajÄ…cych rogi oddechowe.
Ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci wykrztuÅ›ne poleca siÄ™ go do zwalczania przeziÄ™bienia i kaszlu, istotne jest też dziaÅ‚anie bakteriobójcze tego olejku, które pomaga w pozbyciu siÄ™ przewlekÅ‚ych infekcji dróg oddechowych, zwÅ‚aszcza gdy antybiotyki sÄ… nieskuteczne. Pomaga on w leczeniu chorób caÅ‚ego ukÅ‚adu oddechowego i nie posiada skutków ubocznych charakteryzujÄ…cych antybiotyki. Za skuteczność w leczeniu infekcji zatok, pÅ‚uc i oskrzeli odpowiada zwÅ‚aszcza tymol i terpeny znajdujÄ…ce siÄ™ w skÅ‚adzie tego produktu.
Można stosować olejek tymiankowy do inhalacji, co zaleca siÄ™ zwÅ‚aszcza przy przeziÄ™bieniach i zakażeniach górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel, katar i zapalenie zatok lub migdaÅ‚ków. Do wykonania inhalacji tym olejkiem niezbÄ™dne jest wkropienie kilku jego kropel do gorÄ…cej wody, a nastÄ™pnie wdychanie przez kilka minut unoszÄ…cych siÄ™ oparów. Zabieg ten trzeba powtarzać przez minimum pięć dni z rzÄ™du. Dodatkowo inhalacje przy użyciu olejku z tymianku podnoszÄ… ciÅ›nienie i pomagajÄ… zwalczyć ociężaÅ‚ość umysÅ‚owÄ… i bezsenność.
Tymianek jest zioÅ‚em czÄ™sto stosowanym w kuchni jako przyprawa, znaleźć go można jednak również w skÅ‚adach kosmetyków naturalnych i preparatów leczniczych. Olejek tymiankowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie licznych zdrowotnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci tego ziela.
Olejki eteryczne mogą być używane pojedynczo lub mieszane z innymi dla wzmocnienia aromatu lub uzyskania nowego zapachu.
ZASTOSOWANIE
- Masaż - Do masażu, 3-5 kropli wymieszać z jedną łyżką oleju nośnikowego np. oliwa z oliwek, itp.
- Kąpiel - Do kąpieli, 10-15 kropli na wannę letniej wody, podawać w strumieniu wlewanej wody.
- Sauna - Dodaj kilka kropel olejku do wody i polej rozgrzane kamienie.
- Zasypianie - Skropić róg poduszki olejkiem eterycznym, aby uÅ‚atwić zasypianie.
- Pranie - Dodać ulubiony aromat do proszku do prania lub skropić prane ubrania.
- Mycie - Wlać kilka kropel dowolnego olejku zapachowego do wiadra z wodą do mycia podłogi.
- Odświeżanie powietrza - Nasączyć gazik i wciągnąć go na początku odkurzania, w celu aromatyzowania powietrza
- Samochód - skropić olejkiem o ulubionym zapachu wycieraczkÄ™ pod drzwiami domu lub w aucie. NasÄ…czyć wyschniÄ™tÄ… choinkÄ™ samochodowÄ… lub uzupeÅ‚nić pusty wkÅ‚ad odÅ›wieżacza powietrza
UŻYTKOWANIE
- Nie stosować doustnie.
- Nie stosować w czasie ciąży.
- Nie stosować nierozcieÅ„czonego olejki bezpoÅ›rednio na skórÄ™. Może powodować uczulenie w kontakcie ze skórÄ….
- W razie połknięcia niezwłocznie zasięgnij porady lekarza.
- Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.
WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.